CMENTARZ

Gmina żydowska w Dąbrowie Białostockiej posiadała dwa miejsca pochówku. Pierwszy, najstarszy cmentarz żydowski znajdował się po wschodniej stronie Rynku. Jak podaje Tomasz Wiśniewski w swej książce Bóżnice Białostocczyzny, nekropolia ta już przed wojną nie była użytkowana, a do dziś nie zachowały się po niej jakiekolwiek ślady.

Nowy cmentarz żydowski założono w pobliżu rozwidlenia ulic Sztabińskiej i Suchowolskiej, przy obecnej ul. Jana Pawła II. W wyniku dewastacji, do dziś na powierzchni 12 065 m kw przetrwało nie mniej niż kilkadziesiąt nagrobków i ich fragmentów. Na terenie nekropolii znajduje się wykonany z granitowego głazu pomnik, na którym wyryto Gwiazdę Dawida oraz napis w językach hebrajskim i polskim o treści: "Poświęcony pamięci Żydów dąbrowskich, spoczywających na cmentarzu i miejscach zagłady, deportowanych w latach 1939-1945. Fundatorzy ogrodzenia: Rena Holsztejn, Lili Gritz, M. Grabiński".

Cmentarz ogrodzony jest z czterech stron wysokim murem, dojście możliwe ścieżką pomiędzy posesjami przy ul. Jana Pawła II nr 19 i 21. Źródło:www.kirkuty.xip.pl, tekst Adam Kiermut.

Na cmentarzu zachowało się 179 nagrobków lub fragmentów.

Więcej o macewach na : https://cemetery.jewish.org.pl/list/c_75




Fundatorki ogrodzenia cmentarza i pomnika - siostry Szlachter - Rena Holsztejn i Lilly Gritz (1995 r.)


Na zdjęciu - w głębi teren tzw. "starego" żydowskiego cmentarza.



2019-09-16 18:21:40
Copyright © 2019 projekt i oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się