POTOMKOWIE

MARK PODWAL ilustruje prof. Eliego Wiesela

Mark Podwal, znakomity artysta grafik – którego rodzina wywodzi się z Dąbrowy Białostockiej przez prawie czterdzieści lat ilustrował książki Elie Wiesela i jego artykuły na stronie New York Times Times. Sam wspomina: „Kiedy mennica amerykańska zapytała Eliego, kto miałby zaprojektować złoty medal Kongresu, Elie wybrał mnie. Nasza współpraca i przyjaźń rozpoczęła się w 1977roku, kiedy Elie, w odpowiedzi na jeden z moich rysunków na stronie redakcyjnej NYTimes, wysłał krótką, odręczną notatkę pełną hojnych pochwał, mówiąc, że powinniśmy się spotkać.

Poemat narracyjny Elie Wiesela The Tale of Niggun został napisany pod koniec lat 70., ale dopiero niedawno został odnaleziony i wydany z ilustracjami Marka Podwal.

 

Laureat Nagrody Nobla Elie Wiesel (1928–2016) wraz z całą rodziną został deportowany do niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady, gdzie zginęli jego rodzice i młodsza siostra. Wiesel i jego dwie starsze siostry przeżyli. Wyzwolony z Buchenwaldu w 1945 roku przez nacierające wojska alianckie, został zabrany do Paryża, gdzie studiował na Sorbonie i pracował jako dziennikarz. W 1958 roku opublikował pierwszą ze swoich wielu książek, La Nuit (Noc), będącą wspomnieniem jego przeżyć w obozach koncentracyjnych.

https://lithub.com/what-does-it-take-to-illustrate-elie-wiesels-books/

https://www.printmag.com/post/the-daily-heller-poem-for-a-tortured-rabbi


2021-02-19 22:14:43
Copyright © 2019 projekt i oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się