DĄBROWA DZIŚ

"By uczcić pamięć Żydów, którzy od wieków mieszkali w Dąbrowie Białostockiej namalowałem wyobrażenie dębu (Dąbrowa oznacza las dębowy) z 22 literami alfabetu jidysz porozrzucanymi pośród jego liści. Na linii horyzontu są synagoga i domy namalowane w czerwonej i pomarańczowej tonacji symbolizującej spalenie miasta przez Niemców w 1941 roku.
By upamiętnić miejsce, gdzie urodziła się moja matka, postanowiłem podarować ten obraz miastu Dąbrowa Białostocka, by został on uwieczniony jako mural na zewnętrznej elewacji szkoły. Co więcej chciałbym również odstąpić miastu prawa autorskie do reprodukcji tego rysunku.
Moje artystyczne wyobrażenia moich polskich korzeni jest próbą uczczenia nieistniejącego już świata przedwojennego polskiego sztetla, świata, który w dużej mierze wpłynął na moją twórczość, która była pokazywana i publikowana na całym świecie.
Ten obraz nie powstałby gdyby nie inspirująca działalność Doroty Budzińskiej oraz poświęceniu z jakim Forum Dialogu stara się utrwalić pamięć o tradycji i historii polskich Żydów".
Mark Podwal
tłumaczenie p. ELŻBIETA SMOLEŃSKA

2021-04-25 18:53:56
Copyright © 2019 projekt i oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się