DĄBROWA WCZORAJ

ORŁOWICZ Mieczysław "Przewodnik ilustrowany po woj. białostockim"
1937 r.

Jak wyglądała Dąbrowa (wówczas Grodzieńska, obecnie Białostocka) w latach 30-tych XX wieku? Zamieszczony poniżej opis znalazł się w „Przewodniku po województwie białostockim" dr. Mieczysława Orłowicza, wydanego w Białymstoku w 1937 roku. Reprint pochodzi z 2021 roku (Manufaktura Podlaska).

39 km za Grodnem pozostaje w odległości 1 km na południe od szosy miasteczko Dąbrowa, liczące 3 550 mieszkańców, w tym 2 500 katolików, 1 000 Żydów i 50 mahometan. Najbliższa stacja kolejowa Różanystok znajduje się w odległości 6 m (dorożka 1 zł). Restauracja J. Staworko przy ul. Szkolnej 21, gdzie można też przenocować. Targi odbywają się we środy, jarmarki w początkach czerwca i lipca. Dąbrowa położona w kotlinie wśród wzgórz, na których stoją ze wszystkich stron wiatraki, należy do najbardziej oryginalnie i malowniczo położonych miasteczek województwa. Szczególnie pięknie przedstawia się miasteczko widziane od wiatraków na wzgórzu na zachód od kościoła. Nad drewnianymi domami miasteczka dominują dwie wieże neoromańskiego kościoła z końca XIX wieku. W kościele tym umieszczono w wielkim ołtarzu po kasacie klasztoru dominikanów w Różanymstoku tamtejszy krucyfiks o wysokiej wartości artystycznej. Wśród budynków powojennych wyróżnia się budynek zarządu miejskiego, zbudowany w 1932 r. kosztem 35 000 zł według projektu arch. Jana Tymińskiego.

Dąbrowa leży w północnej części pow. sokólskiego wśród wsi zabudowanych z reguły w bardzo oryginalny sposób wzdłuż jednej bardzo długiej ulicy. W ten sposób kilka z tych wsi tworzy ulicę 20 km długą, zupełnie prostą, przy której wsie następują jedna bezpośrednio po drugiej od Osmołowszczyzny na północy po Siekierki na południe”.

Źródło:https://isokolka.eu/dabrowa-bialostocka/46215-39-km-za-grodnem-pozostaje-w-odleglosci-1-km-na-poludnie-od-szosy-miasteczko-dabrowa

2023-11-11 11:48:16
Copyright © 2019 projekt i oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się