DĄBROWA DZIŚ

28 kwietnia 2022 roku 20 - osobowa grupa uczniów z klas I, II i III uczestniczyła w wizycie studyjnej w Warszawie.
Wyjazd zorganizowano w ramach grantu Instytutu TOLI pozyskanego przez nauczycielki Dorota Budzińska i Jolanta Konstańczuk
Instytut Olgi Lengyel - TOLI jest częścią spuścizny byłej więźniarki obozu Auschwitz - Birkenau i kontynuuje jej misję aktywnego edukowania przyszłych pokoleń na temat Holokaustu i innych ludobójstw oraz znaczenia praw człowieka.
Młodzież uczestniczyła w zwiedzaniu warszawskiej dzielnicy Praga. Wielokulturowość Pragi pokazała nam p. Aleksandra Karkowska- Rogińska. W Muzeum Warszawy na Pradze uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat tolerancji i praw człowieka przeprowadzonych przez doktora filozofii Tomasza Femiaka oraz zwiedzili unikatowe modlitewnie żydowskie znajdujące się przy budynku muzeum na ul. Targowej. Następnie, upamiętniając niedawną 79.rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, zaczynając od Umschlagplatzu przeszli trasę do pomnika Bohaterów Getta i muzeum POLIN. Po drodze uczestnicy wycieczki zatrzymali się przy bunkrze na ul. Miłej - masowym grobie żydowskich powstańców. W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN poznali zasady żydowskiej kuchni zwiedzając czasową wystawę "Od kuchni - żydowska kultura kulinarna". Wyjazd do Warszawy poprzedziły przeprowadzone w szkole warsztaty dotyczące historii społeczności żydowskiej w Dąbrowie oraz Holokaustu z wykorzystaniem prac potomka dąbrowskich Żydów Marka Podwala - "Kadisz dla Dąbrowy Białostockiej".
Składamy serdeczne podziękowania Panu Staroście Piotr Rećko i Wicestaroście Jerzy Białomyzy oraz Zarządowi Powiatu Sokólskiego za sfinansowanie wyjazdu do stolicy i umożliwienie uczestnictwa w inspirujących zajęciach.
zdjęcia: Marcin Bagieński i D. Budzińska
2022-05-05 12:47:27
Copyright © 2019 projekt i oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się