AKTUALNOŚCI

2022-02-08
PODZIEMNE ARCHIWIUM GETTA BIAŁOSTOCKIEGO
Nie tylko w getcie warszawskim istniało podziemne archiwum. Podobne dzieło podjęli mieszkańcy getta białostockiego. Podziemne archiwum getta w Białymstoku, zainicjowane pod koniec 1942 roku, pozostaje do dziś mało znaną kolekcją dokumentów, istotnych nie tylko dla badań nad Zagładą.
Zapraszamy na seminarium naukowe online, podczas którego dr Weronika Romanik opowie o podziemnym archiwum getta w Białymstoku. Początek wydarzenia we wtorek 15 lutego o 11:00.
W czasie spotkania przyjrzymy się podziemnemu archiwum z perspektywy jego założyciela, Mordechaja Tenenbauma, młodego Żyda z Warszawy, syjonisty z organizacji Dror He-chaluc, którego dzienniki stały się częścią omawianego zbioru.
dr Weronika Romanik – hebraistka, jidyszystka, kulturoznawczyni. Stypendystka m.in. Uniwersytetu Hebrajskiego, Uniwersytetu w Tel Awiwie, YIVO Institute of Jewish Research. Pracę doktorską poświęciła pismom założyciela Podziemnego Archiwum Getta Białostockiego, Mordechaja Tenenbauma-Tamaroffa, w kontekście studiów nad pamięcią. Propagatorka idei archiwów społecznych oraz pracy z historią mówioną. W latach 2009-2017 w Izraelu przeprowadzała wielojęzyczne wywiady z Ocalałymi z Zagłady związanymi z Białymstokiem oraz z żydowskim ruchem oporu. Zaangażowana w liczne projekty edukacyjne.
Zdjęcie: Mordechaj Tenenbaum, 1934 r. Zbiory Ghetto Fighters House
Copyright © 2019 projekt i oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się