AKTUALNOŚCI

2021-12-09
SUCHOWOLA - "Bóżnice drewniane" - wystawa
Spośród około 150 drewnianych bożnic na terenie II Rzeczypospolitej, które odznaczały się wysokimi walorami architektonicznymi, większość znajdowała się w orbicie Białegostoku, Grodna, Wilna, na tym obszarze można było śledzić rozwój form architektonicznych, rzeźbiarskich i rozplanowania wnętrz bożnic oraz stosunków układów urbanistycznych. Niegdyś przebogata ilościowo i formalnie spuścizna, dzisiaj istnieje tylko pod postacią dokumentów i fotografii – na terenie Polski nie zachowała się ani jedna drewniana synagoga.
Wystawa to fotografie ukazujące bożnice drewniane z obszaru leżącego na styku historycznej Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W potocznym języku obszar ten nazywany był wówczas Podlasiem lub Białostockiem.
Na wystawie zobaczyć będzie można kilkanaście fotografii drewnianej bożnicy z Suchowoli, która została wybudowana w drugiej połowie XVIII w. po pożarze poprzedniej. Żydzi modlili się w niej tylko w dni świąteczne oraz we wrześniu (lub październiku) podczas Jamim Noraim (Strasznych Dni). Arie Szmukler w "Księdze Pamięci" o synagodze pisze: "Sławna, jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych w Polsce. Pod względem architektonicznym była obiektem o wielkiej wartości i powodem do dumy." Znajdowała się przy ul. Piłsudskiego 38 – obecnie skrzyżowanie ul. Rzemieślniczej i Augustowskiej.
Podczas otwarcia odbędzie się spotkanie z autorką wystawy Magdaleną Urbańską z Centrum im. L. Zamenhofa w Białymstoku. Wydarzeniu będzie towarzyszył niewielki poczęstunek.
Prezentowane na wystawie fotografie pochodzą ze zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Wystawa została zrealizowana przez Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.
Copyright © 2019 projekt i oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się