DĄBROWA DZIŚ

Dziś Dąbrowa Białostocka obchodziła Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Myśl przewodnią tegorocznych obchodów „Życie i śmierć” oparto na słowach z 30 rozdziału Księgi Powtórzonego Prawa: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście”.

Temat tegorocznych obchodów jest związany z pandemią koronawirusa, która dotknęła cały świat.

Na dąbrowskim kirkucie odmówiono krótką modlitwę i zapalono symboliczne znicze. Organizatorką uroczystości była Dorota Budzińska, Liderka Dialogu w Dąbrowie Białostockiej, a uczestniczyli w niej: Adam Wojteczko przewodniczący Rady Miejskiej, Jarosław Budnik dyrektor Zespołu Szkół, Maciej Sulik dyrektor MGOK-u oraz absolwenci liceum – Aneta, Dominika i Paweł.

- Już po raz piąty w naszym mieście obchodzimy Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce – tłumaczy Dorota Budzińska. – Myślę, że jest to ewenementem, ponieważ nie wiem czy gdziekolwiek na Podlasiu dzisiejszy dzień jest w szczególny sposób celebrowany, czy odbywają się jakiekolwiek uroczystości. Nie mam wiedzy na ten temat. Dzisiejsza uroczystość jest bardzo ważna, pokazuje ona, że pamięć ciągle trwa. Są osoby, mam tu na myśli m.in. duchownych, którzy przychodzą, modlą się i okazują w ten sposób szacunek i jedność z innymi. W tym tygodniu obchodzimy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jako chrześcijanie stanowimy jedność i dzięki temu dniu możemy o tej naszej religijnej wspólnocie mówić.

O jedności chrześcijan i pamięci o dawnych mieszkańcach Dąbrowy pochodzenia żydowskiego mówił przewodniczący Rady Miejskiej.

- Dzisiejsze Obchody Dnia Judaizmu są swojego rodzaju wigilią Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - powiedział Adam Wojteczko. - Pokazuje to jak w niemal tysiącletniej tradycji Żydów zamieszkujących nasze tereny byliśmy sobie równi. Ta długa historia współistnienia na tych ziemiach musi pozostać w naszej pamięci i musi być przekazywana kolejnym pokoleniom, żeby takie miejsca jak ten cmentarz były swojego rodzaju lekcją historii dla młodych. Tekst i zdjęcia Halina Raducha https://isokolka.eu/

2021-01-17 22:05:48
Copyright © 2019 projekt i oprogramowanie choruzy.pl

Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Więcej informacji Zgadzam się